Djeca ne znaju kako da saopšte ocu da je neko ukrao spomenik koji je on kupio od svoje penzije!Na Novom groblju u Nišu sa grobnog mjesta koje je za života za sebe i suprugu kupio Nišlija Velimir Veličković, lopovi su ukrali nadgrobnu ploču.
Krađu je prva otkrila njegova ćerka Jasmina Ilić koja je slučaj prijavila upravi groblja i policiji. Roditeljima isprva nije smjela da kaže kako se ne bi potresli, računajući da će spomenik biti nađen.
Ali, kako nadgrobne ploče nema već peti mjesec odlučila je da slučaj publikuje u javnosti i da JKP Gorica Niš tuži, ako ne nadoknadi štetu.
– Spomenik je kupio moj otac Velimir od svoje penzije, za života, za sebe i moju majku. Kada sam bila na zadušnicama u junu, obišla sam grobno mesto iako tu još niko nije sahranjen, da provjerim da li je sve u redu. I imala sam šta da vidim. Nije bilo nadgrobne ploče. Otac mi ima 86 godina pa nisam smjela da mu kažem da se ne uznemiri i šlogira. Prijavila sam upravi “Gorice” na grobljiu, koji su rekli da sačekam da provjere da slučajno nije neko od privatnika uzeo spomenik na revers – kaže Jasmina Ilić.
– Međutim, poslije provjere su rekli da nije uzet i da ga nema. Rekli su i da nisu nadležni za krađe oni već policija – jada se Ilićeva.
Slučaj je u julu prijavljen i policiji. Ona kaže da je računala da će spomenik biti nađen, pa ocu ništa nije saopštavala.
– Plašili smo se da kažemo ocu da je ukraden spomenik koji je on kupio od svoje penzije, ali sad više nemamo gdje jer mi je majka teško bolesna. Nismo smjeli da rizikujemo da ona umre pa da on na groblju sazna da nema nadgrobne ploče. Pitam se za šta se plaća zakup i održavanje ako “Gorica” ni za šta nije nadležna. Ploča je vredna oko 45.000 dinara. Plašim se da će se oštetiti beton i pući ploča koja pokriva grobna mesta, budući da nema ni spomenika ni postolja. Ne želim da majku sahranim u oskrnavljenom grobu. Ako je ne namjeste ponovo ili ne plate odštetu, obratiću se za pravdu sudu – kaže ona.
U “Gorici” odbacuju svaku odgovornost
– Naš osnivač je lokalna samouprava koja je svojim odlukama povjerila “Gorici” poslove održavanja groblja i to u smislu čišćenja glavnih i sporednih saobraćajnica, održavanja zelenih površina, prikupljanja i odvoza smeća. Za bilo koju krađu na javnoj površini ne odgovara preduzeće koje je održava, već te slučajeve rješava policija. Groblje je javna površina, kao i svaka druga, pa je za bezbjednost lica i stvari je zadužena policija – kaže Aleksandar Matović, koordinator odeljenja sahranjivanja i uređenja grobnih mesta na Novom groblju u Nišu.
On navodi da groblje obuhvata 65 hektara i ima 30.000 grobnih mjesta i da su se i za sve ranije krađe građani obraćali policiji.
(Alo)