SMJEŠTAJ U VIŠEGRADU

Molimo vas da popunite sva polja.

Bacamo hranu na tone dok pola miliona u BiH gladuje

04.02.2018.

Petsto tona hrane svaki dan završi na deponijama u Banjaluci, Tuzli i Sarajevu. Istekli rokovi, višak u restoranima i pekarama svakodnevno istrunu, dok gladni rove po kontejnerima.

Prema podacima državne agencije za statistiku, u BiH gladuje više od pola miliona stanovnika. Iz Udruženja potrošača kažu da bi se hrana koja je ispravna, a završi u smeću, mogla podijeliti gladnima.

“Pa nešto se moramo ugledati i na druge. Mi ćemo to radije preprodati možda da se tamo negdje hrane svinje, krave itd. po nekoj cijeni da bismo izvukli barem taj osnovni pdv. nego što bi to trebalo da bude podijeljeno zaista velikom broju ljudi koji od jutros traže koriscu hljeba na kontejneru”, rekla je Murisa Marić iz Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor.Statistika kaže da lična primanja ispod 400 maraka mjesečno nisu dovoljna za život i zato svaka peta osoba u državi zatraži pomoć i od javnih kuhinja. Iz Udruženja “Mozaik prijateljstva” iz Banjaluke kažu da trenutno hrane 700 korisnika, a to, kažu, ne bi mogli da nije pojedinih restorana i pekara koji ne bacaju hranu.
https://www.youtube.com/watch?v=I1wsBqHEntY
“Jedna od ideja je baš prošle godine bila da na neki način uključimo restorane, objekte koji prave hranu da ta hrana se ne baca. I npr. mi imamo jako dobru saradnju sa pekarama, da se peciva, hljeb, da se ništa ne baca”, rekao je Miroslav Suašić iz “Mozaika prijateljstva”.

Iz udruženja ugostitelja predlažu da bi bilo dobro da restorani i marketi koji u ponudi imaju gotova jela, donesu odluku da sve što ne prodaju, nakon zatvaranja podijele građanima. Upravo to su zakonom odredile mnoge evropske zemlje poput Francuske i Danske, dok se u Hrvatskoj na doniranu hranu ne plaća PDV.