Građani Ćuprije danas su obeležili 19 godina od bombardovanja ovog gradića, koje je NATO avijacija prvi put izvela u 00.40 sati 8. aprila, kada je sa 11 projektila razoren centar grada.Posledice agresije NATO-a vidljive su i danas na mnogim objektima: kasarni, zgradi Elektro-distribucije, robnoj kući u centru grada… Obeležavanje su upriličili sami građani, oni koji su u ovom napadu izgubili najviše — kuće, stanove i drugu imovinu i bili ranjeni, evakuisani i raseljeni u nužni smeštaj.
Razaranje je bilo takvo, tvrde Ćupričani, kakvo ovaj gradić „nije doživeo u preko sedam vekova dugoj istoriji“.
Tada je potpuno srušeno 30 kuća i 70 stanova u Bulevaru vojske, Ulici Milana Toplice, Ravaničkoj i Nušićevoj, a uz stambene objekte, uništeni su ili oštećeni objekti Elektro-distribucije, robne kuće „Merkator“, Sportska dvorana „Ada“, Osnovna škola „Đura Jakšić“, vodovodna mreža u glavnoj ulici… Oko 500 ljudi je moralo da potraži nužni smeštaj.
„Glavna ulica od mosta na Velikoj Moravi do Mikićevog mosta, u dužini od oko dva kilometra, bila je sva u srči, komadima crepa, cigle, maltera… a od silnih detonacija na zgradama su bili izvaljeni prozori i vrata, a na ulicu izbačen nameštaj, kuhinjski aparati, roba iz prodavnica i butika, pomereni zidovi kuća i stanova“, izjavio je ranije Tanjugu tadašnji predsednik opštine Vladimir Stojković.Na sreću, nije bilo poginulih, dodao je on.Centar Ćuprije avijacija NATO-a je bombardovala i 29. maja, opet noću, između 03.01 i 03.40 sati sa deset projektila. Ukupno je ova opština, za 78 dana agresije, bombardovana 12 puta sa 92 projektila.
Uz centar grada, bombardovano je Poljoprivredno dobro „Dobričevo“ šest puta, most na auto-putu Beograd — Niš preko Velike Morave kod sela Mijatovca dva puta, kao i Vezirovo brdo i Spomen područje Ivankovac.
Tanjug