Optužnica protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića je politička i njen cilj je da obezbglavi srpski narod u Srpskoj i Federaciji.
Ovu poruku poslaće članstvo većeg broja udruženja s protestnog skupa ispred kompleksa pravosudnih institucija BiH u Sarajevu, koji je najavljen za petak. Skup je uredno najavljen MUP-u Kantona Sarajevo odakle još nema odobrenja. Istovremeno, Srbi iz regiona pružaju bezrezervnu podršku predsjedniku Srpske.
Optužnica protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića “šeta” između Tužilaštva i Suda BiH. “Vruć” krompir sada je u rukama sudije Jasmine Ćosić-Dedović koja je u biografiju upisala pripravnički staž u OHR-u i oslobađajuće presude za zločine nad Srbima. Zato je zatraženo i njeno izuzeće, a veći broj srpskih udruženja, protiv montirane optužnice, najavio proteste ispred zgrade Suda i Tužilaštva BiH u Sarajevu.
– Ostaje da su skup održava 01. septembra u 18.00 časova. Sigurno je da će sva Udruženja stati iza ovog skupa, razgovaramo sa svima, ljudi imaju želju da se pokažu da su uz Predsjednika Republike Srpske i smatram da ćemo imati 8.000 Srba ispred Tužilaštva u Sarajevu – naglasio je Đorđe Radanović, predsjednik Odbora za zapštitu prava Srba u FBiH.
Branimir Kojić, predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, podržava skup.
– Podržavamo naravno skup jer svako ima pravo da se okupi. Mi smo dva puta organizovali skupove ispred Tužilaštava u Sarajevu. Tražimo da se obustave svi lažne procesi protiv Republike Srpske, nije u pitanju personalno Dodik ili direktor jer je ovo je napad na Srpsku. Svi znamo da je Sud jedna produžena ruka zapadnih amabasada, snajpersko gnijezdo odakle se najlakše gađa u Republiku Srpsku i srpski narod – istakao je Kojić.
Optužnica protiv Predsjednika Republike Srpske i v.d. direktora Službenog glasnika je instrument za disciplinovanje neposlušnih srpskih političara, recept koji Amerikanciji primjenjuju ne samo u BiH. Srbi loše reaguje na pritiske i ucjene, zato optužnica neće donijeti očekivane rezultate, naprotiv dodatno ujedinjuje srpski narod u regionu.
– Ukoliko bi predsjednik Dodik pristao da igra po njihovim notama očigledno bi bio rado viđen gost u Americi, američkoj ambasadi i bio dobar prijatelj sa svim američkim političarima. Jednostvno morate prihvatite njihovu politiku da bi dobili njihovu milost – rekao je Ivan Stoilković, predsjednik Demokratske partije Srba u Sjevernoj Makedoniji i poslanik u Sobranju.
Zdravko Nišavić, predsjednik Udruženja “Miholjski zbor” iz Tivta, takođe pruža jasnu podršku Srpskoj i njenim institucijama.
– U suštini prepoznali smo da je napad na predsjednika Milorad Dodika napad ne samo na njega nego na instituciju Srpske koji štiti i brani imovinu i srpski narod i čitavu Republiku Srpsku od uvođenja u unitarnu Bosnu – naglasio je Nišavić.
Iz Suda BiH još nisu odgovorili kada će odlučiti o zahtjevu za izuzeće sudije Jasmine Ćosić Dedović. Dok o tome ne bude donesena odluka, ona ne može da potvrdi optužnicu. Među zaposlenima u pravosudnim institucijama BiH, uveliko se priča da će se optužnica protiv Dodika unedogled prebacivati iz Suda u Tužilaštvo i nazad.