SMJEŠTAJ U VIŠEGRADU

Molimo vas da popunite sva polja.

Beograd opredijeljen za izgradnju HE “Buk Bijela”

04.02.2025.

Srbija je odlučna da iskoristi sve hidropotencijale radi veće sigurnosti i snabdijevanja, posebno se oslanja na domaće izvore čiste energije, a opredijeljena je i za projekat izgradnje hidroelektrane “Buk bijela” na Drini snage 114,4 megavata, koji realizuje sa Republikom Srpskom, rečeno je u Ministarstvu energetike Srbije.
U ovom ministarstvu napominju da su prošle godine pokrenuli dijalog i sa Crnom Gorom, kako bi na konstruktivan način bili riješeni svi izazovi u vezi sa izgradnjom ove HE na Drini, od koje bi koristi imale i Srbija i Srpska.

– U vezi s tim je izražena i potreba za izradom dodatne dokumentacije. Tako da uskoro očekujemo završetak studije o procjeni prekograničnog uticaja projekta HE “Buk bijela” na životnu sredinu u toj zemlji, konkretno na Nacionalni park Durmitor – rekli su u Ministarstvu energetike Srbije za “Večernje novosti”.

Nakon toga bi, ističu u Ministarstvu, bili izvršeni javni uvid i javna rasprava o ovoj studiji u Republici Srpskoj i u Crnoj Gori.

Kada se obezbijede uslovi za nastavak projekta, pristupiće se okončanju tenderskih aktivnosti za izbor izvođača glavnih radova.

Opredijeljenost Srbije da se realizuje ovaj projekat pokazuje, kako su naveli, i prošlogodišnja investicija Elektroprivrede Srbije u vrijednosti od 2,5 miliona evra u privredno društvo “Hidroenergetski sistem Gornja Drina”, koja realizuje ovaj projekat.

“Novosti” napominju da su završeni pripremni radovi u koje je do sada uloženo više od 15 miliona evra.

Firma “HES Gornja Drina” osnovana je kao zajednička projektna kompanija Elektroprivrede Srbije sa vlasničkim udjelom 51 odsto i Elektroprivrede Republike Srpske 49 odsto radi izgradnje hidroelektrana “Buk bijela”, “Foča” i “Paunci”.

Kament temeljac za Buk bijelu su u maju 2021. godine položili tadašnji premijer Srbije Ana Brnabić i premijer Srpske Radovan Višković.

Ova hidroelektrana, čija izgradnja je u planu već 60 godina, bila bi najveća elektrana na Drini, uzvodno od Višegrada.

Iako se radi o teritoriji Republike Srpske, cijeli proces je zakočilo Sarajevo tvrdnjama da je to nadležnost nivoa zajedničkih institucija BiH, dok iz Srpske ističu da je sve u skladu sa Ustavom BiH i u potpunoj ingerenciji Vlade Republike Srpske.