SREMSKA MITROVICA – Deklaracija o Vojvodini u Srbiji usvojena je večeras narodnom aklamacijom na skupu “Srećemo se na Sretenje” u Sremskoj Mitrovici, kojem je, kako su naveli organizatori, prisustvovalo više od 120.000 ljudi, uključujući i najviše zvaničnike Srbije i Republike Srpske.
U Deklaraciji o Vojvodini ističe se da je Vojvodina neraskidivi dio nacionalnog političkog, ustavnog i kulturnog identiteta moderne Srbije.
“Vojvodina nije tek deo Srbije, Vojvodina jeste Srbija. Vojvodina je ime, a Srbija prezime. Kao što Srbije nema bez Vojvodine, tako ni Vojvodina ne može postojati izvan Srbije”, naglašeno je u Deklaraciji.
U tekstu se navodi da najnoviji događaji u sjevernoj srpskoj pokrajini, “oživljavanje separatističkih ideja i pokreta, javno zagovaranje ideja o `vojvođanskoj naciji`, jeziku i pravoslavnoj crkvi, te najava donošenja nekakve `vojvođanske platforme`”, obavezuju da se aktivnim djelovanjem u društvenoj i političkoj sferi zaštiti teritorijalni integritet i cjelovitost srpske države.
Deklaracija je predložena građanima Srbije polazeći od Ustava da je Srbija država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, kao i da je teritorija Srbije jedinstvena i nedjeljiva.
Narodna deklaracija sadrži pet tačaka, od kojih se prva odnosi na istorijski razvoj Srpske Vojvodine, druga ukazuje na kontinuirani pokušaj etatizacije Vojvodine i nametanja ideje o takozvanoj vojvođanskoj naciji.
Treća tačka opisuje ustavnopravni položaj Vojvodine poslije Drugog svjetskog rata – od autonomne pokrajine čija autonomija se širi, preko kvazifederalne jedinice, do povratka u ustavne okvire standardne političko-teritorijalne autonomije.
Četvrta tačka podsjeća na zaustavljanje separatističkih tendencija i vraćanje AP Vojvodina u ustavne okvire tokom 2012–2014. godine.
U petoj tački se govori o Vojvodini kao multikulturnoj, multinacionalnoj i multikonfesionalnoj zajednici, zasnovanoj na ravnopravnosti građana.
U toj tački se ukazuje da se Srpska pravoslavna crkva pokazala kao ujedinjavajuća snaga i ključni element srpskog identiteta u Vojvodini.
“Vojvodina je plod slobodarskih težnji srpskog naroda u prečanskim zemljama, a istovremeno je dom za sve verske, etničke i nacionalne zajednice, njihove kulture, maternje jezike, duhovne vrednosti i tradicije”, ističe se u tekstu.
Ukazuje se da renesansa do koje dolazi u odnosima Srba i Mađara upravo u posljednjih deset godina, predstavlja najbolji dokaz za to da autonomaško-etatistički model ustrojstva Vojvodine ne samo da nije doprinosio međunacionalnom skladu, već da je njegovo odbacivanje predstavljalo neophodan preduslov unapređenja razumijevanja, sloge i saradnje među nacionalnim zajednicama u pokrajini.
“Vojvodina je izraz evropskih vrednosti, zajednica svih građana koji žive na teritoriji autonomne pokrajine, isto koliko je i neraskidivi deo nacionalnog, političkog, ustavnog i kulturnog identiteta moderne Srbije. Ove duhovne vertikale ne potiru se međusobno, već se nadopunjuju”, piše u Deklaraciji.
Promovisanje drugih partikularističkih, autonomaških, pa i separatističkih i antisrpskih sadržaja predstavlja, kako se ukazuje, krajnje izopačenje i, sljedstveno tome, potpunu negaciju velikih ideala na kojima je Vojvodina sazdana.
Skupu “Srećemo se na Sretenje” prisustvovali su predsjednici Srbije Aleksandar Vučić, Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Srbije u ostavci Miloš Vučević, predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković.
Prisutni su bili i predsjednici parlamenata Srbije i Srpske, Ana Brnabić i Nenad Stevandić, ministri i narodni poslanici Srbije i Srpske.
Skup je završen velikim vatrometom.
Republika Srpska i Srbija prvi put ove godine zajedno obilježavaju Sretenje kao Dan državnosti Republike Srbije i Dan državnosti Republike Srpske, što je previđeno Deklaracijom sa Svesrpskog sabora održanog 8. juna prošle godine u Beogradu.
Sretenje se ove godine u Srpskoj proslavlja pod sloganom “Sabornost i ponos”.
Dan državnosti obilježava se u znak sjećanja na 15. februar 1804. godine, kada je podignut Prvi srpski ustanak, te na Sretenje 1835. godine, kada je donesen Sretenjski ustav