(VIDEO) “4K” VOŽNJA IZ KABINE – Mokra Gora – Višegrad

14.04.2025.

Železnička pruga Mokra Gora – Višegrad je produžetak panoramske pruge uskog koloseka Šarganska osmica. Ona je deo nekadašnje austrougarske železničke mreže, tačnije nekadašnje pruge Užice – Zelenika, Dubrovnik i Sarajevo. Danas se koristi u turističke svrhe. Prolazi kroz doline i kanjone više reka dok se spušta sa planina Šargan, Zlatibor i Tara prema Drini i Višegradu.

Krećući se nizbrdo od stanice Mokra Gora, pruga prvo započinje dugačak spust kroz vijugavu dolinu reke Kamešine. Ubrzo zatim, pruga pravi serpentinasti zavoj i ulazi u dolinu reke Beli Rzav. Posle te serpentine dolazi se do graničnog prelaza između Srbije i Bosne i Hercegovine. Granična linija se nalazi unutar tunela broj 53, poznatog kao tunel „Vojnik“. Nakon granice, pruga polako ulazi u kanjon reke Rzav. Taj deo je karakterističan po uskim i vrlo strmim stenovitim liticama, gde su trasa pruge i puta doslovno usečene u stene. Taj deo obiluje mostovima i tunelima isklesanim direktno u steni. Ti prizori su vrlo fotogenični, pomalo jezivi, ali i prelepi za gledanje i vožnju. U tunelu broj 54, koji je ujedno i najduži na ovoj ruti, živi mnogo slepih miševa. Svod tunela nije betoniran, već je od prirodne stene, a s obzirom da je železnički saobraćaj retkost, pećinski slepi miševi su ga naselili.

Nakon izlaska iz kanjona, pojavljuje se manastir Dobrun. Tu voz staje na 20 minuta kako bi turisti mogli da obiđu manastir. Nakon posete, vožnja se nastavlja niz dolinu reke Rzav, sve do Višegrada. Posle još nekoliko tunela i mostova, stiže se u Višegrad. Lokomotiva se zatim premešta na drugi kraj voza i priprema za povratak. U gradu se pravi pauza kraća od tri sata za obilazak. Nakon obilaska Višegrada, čuvenog Andrićevog mosta na Drini i degustacije poznatih ćevapa, turisti se ukrcavaju u voz za povratak.

Povratna vožnja je celim putem uzbrdo, kroz već opisane planinske predele. Tokom celog putovanja voz prolazi kroz zadivljujuće prirodne predele i seoske krajeve. Voz staje kod manastira i na obe strane graničnog prelaza. Na tim mestima se vrši kontrola dokumenata od strane granične policije Republike Srpske i zatim srpske granične policije, ispred tunela broj 53.

Na ruti se nalazi ukupno deset tunela i desetak železničkih mostova. Pruga je uskog koloseka, širine 760 mm. Ima četiri železničke stanice: Mokra Gora, Vardište, Dobrun i Višegrad. Maksimalni nagib na trasi je 20‰, a maksimalna dozvoljena brzina iznosi 20 km/h. Tako niska brzina dozvoljena je zbog veoma lošeg stanja pruge, višegodišnjeg neulaganja i lošeg održavanja. Često dolazi do iskliznuća voza, na nekim mestima pruga je u jako lošem stanju i mašinovođa znatno usporava radi bezbednosti. Ostaje nada da će se jednog dana ulaganjima produžiti život ovog turističkog dragulja.

Kompoziciju čine rumunska dizel lokomotiva uskog koloseka i tri autentična starinska putnička vagona. Pruga je deo Železnica Srbije, poznata kao muzejsko-turistička pruga, koja obuhvata i čuvenu „Šargansku osmicu“, kao deo produžetka pruge od Mokre Gore do Šargan Vitasa. Snimanje je rađeno sa platforme lokomotive, u oba pravca, od Mokre Gore do Višegrada i nazad.

Tajming za lakše praćenje videa:

00:00:00​ – 00:23:10 Mokra Gora – Granični prelaz

00:23:10​ – 00:34:17 Srpsko/bosanska granica – Kanjon reke Rzav

00:34:17​ – 00:46:20 Kanjon reke Rzav – Dobrun

00:46:20​ – 01:23:18 Manastir Dobrun – Višegrad

01:23:18​ – 02:01:22 Višegrad – Dobrun – Kanjon reke Rzav

02:01:22​ – 02:17:00 Kanjon reke Rzav – Granični prelaz

02:17:00​ – 02:42:23 Srpsko/bosanska granica – Mokra Gora

SMJEŠTAJ U VIŠEGRADU

Molimo vas da popunite sva polja.