SMJEŠTAJ U VIŠEGRADU

Molimo vas da popunite sva polja.

Najjača ruska odmazda do sada

26.08.2024.

Rusi su noćas i jutros, u znak odmazde za ukrajinski upad u Kursku oblast, izveli niz raketnih i avionskih napada na zapadnu i centralnu Ukrajinu, koje neki vojni analitičari nazivaju najjačim do sada.

Ruske Vazdušno-kosmičke snage i Ratna mornarica, odnosno Crnomorska flota, oko 1.00 čas izjutra po moskovskom vremenu izveli su masovni raketni udar na ciljeve širom Ukrajine.
Jedanaest ruskih strateških bombardera “Tu-95MS” poletjelo je iz baze “Еngels dva” u Saratovskoj oblasti i baze “Olenja” u Murmanskoj oblasti. Iz baze “Mazdok” na Kavkazu poletjeli su “Tu-22M3”,a iz Podmoskovlja deset borbenih aviona “mig 31K”, koji su nosači hiperzvučnih raketa “kinžal.
Prema nekim informacijama, u napadu su učestvovali i lovci pete generacije “Su-57”, prenosi televizija “Front”.
Strateški bombarderi zazuzeli su poziciju za lansiranje iz zone Kaspijskog jezera odakle su prema Ukrajini poletjele krstareće rakete “H-101” i “H-55”, dok su iz Podmoskovlja i zone Crnog mora lansirane krstareće rakete “H-22” i “H-32”.

Ruska vojska je poslala na Ukrajinu i više od 100 dronova kamikaza modifikovani “geranj dva”..
Iz zone Crnog mora sa tri podmornice i nekoliko korveta lansirano je više od 20 krstarećih raketa tipa “kalibar” na ciljeve u Ukrajini.

Među metama napada bili su aerodromi, centri veze, industrijska postrojenja vezana za vojsku, energetski sektor, željeznica, skladišta goriva i rafinerije.
Gađani su objekti u Lavovu, Ivano-Frankovsku, Lucku, Ternopolju, Hmeljnickom, Vinici, Žitomiru, Kijevu, Kirovgradu, Odesi, Krivom Rogu, Zaporožju, Dnjepropetrovsku, Kremenčugu, Mirgorodu, Černigovu, Poltavi, Harkovu i Nikolajevu.

Od momenta kada su krenuli napadi na Ukrajinu, NATO je uz granicu Poljske i Ukrajine podigao svoju osmatračku platformu “džejk 17”, leteći avio-tanker “boing KC35R stratotanker” i nepoznati broj lovaca “F-16” koji su letjeli nad istokom Poljske, ali sa isključenim transponderima.

Ukrajinski energetski sektor, kako se navodi, radi i dalje, ali u ekstremnom režimu. Trenutno oko polovine Ukrajine nema struje.