Kada razmišljamo o uređajima koji čuvaju svježinu i čistoću našeg doma, kuhinjska napa zauzima posebno mjesto. Njena uloga je mnogo više od dekorativnog elementa iznad šporeta – ona eliminiše višak pare, upija mirise i hvata masnoće koje nastaju tokom kuhanja. Ipak, da bi napa radila besprijekorno i dugo trajala, potrebno joj je posvetiti pažnju koju često zaboravljamo: redovno čišćenje filtera.
- Mnogi vlasnici napa vjeruju da je dovoljno povremeno obrisati vanjsku površinu uređaja i misliti da su time obavili posao. Međutim, prava istina je da filteri unutar nape s vremenom postaju pravi “zarobljenici” masnoće, prašine i nečistoća. Kada se te naslage previše nagomilaju, napa gubi snagu usisa, a kuhinjski zidovi i ormarići postaju meta tvrdokornih mrlja. Osim toga, nakupljena mast je zapaljiva, što znači da nepravilno održavanje filtera predstavlja i potencijalnu opasnost za sigurnost doma.
Stručnjaci preporučuju da se filteri čiste barem jednom mjesečno, a ako često pripremate masna jela, rutinu čišćenja trebalo bi povećati. Dobra vijest je da za ovaj posao nisu potrebni ni posebni alati niti skupa sredstva – većinu potrebnih stvari sigurno već imate kod kuće.
Prije nego krenete, pripremite:
Vruću vodu (što toplija, to bolje za otapanje masnoće)
Kvalitetan deterdžent za suđe s jakim učinkom odmašćivanja
Sodu bikarbonu, koja je odlična za razbijanje tvrdokornih naslaga
Četku s mekim ili srednje tvrdim vlaknima kako biste izbjegli oštećenje filtera
Papirnate ručnike ili pamučnu krpu za sušenje
Prvi korak je uklanjanje filtera iz nape. Na većini modela to se radi jednostavno, laganim guranjem ili podizanjem. Ako niste sigurni kako da to uradite, najbolje je provjeriti uputstvo proizvođača. Nakon skidanja filtera, napunite sudoper ili veću posudu vrućom vodom. Toplina je ključna jer pomaže da se masnoća omekša i lakše ukloni.
- Dodajte deterdžent za suđe i otprilike 1/4 šolje sode bikarbone u vodu. Ova kombinacija stvara otopinu koja prodire duboko u naslage masti. Uronite filtere i ostavite ih da se namaču najmanje 10 minuta. Za to vrijeme hemijska reakcija će početi razgrađivati masnoće i olakšati kasnije četkanje.
Zatim uzmite četku i lagano očetkajte filter, posvećujući posebnu pažnju dijelovima gdje je masnoća najviše nagomilana. Ako primijetite da se neka područja teže čiste, možete direktno nanijeti malo deterdženta i dodatno istrljati. Kada završite s čišćenjem, dobro isperite filter pod mlazom tople vode kako biste uklonili sve tragove sapuna i sode.
- Vrlo je važno da filter potpuno osušite prije nego što ga vratite u napu. Vlažan filter može izazvati neugodne mirise, a u nekim slučajevima čak i oštetiti unutrašnje dijelove nape. Osušite ga papirnatim ručnicima ili ostavite da se prirodno osuši na zraku. Tek kad ste sigurni da je potpuno suh, vratite ga na mjesto.
Zanimljivo je da neki moderniji modeli napa imaju filtere koji se mogu prati u perilici posuđa. Ako vaš uređaj ima tu opciju, provjerite u priručniku da li je pranje u mašini sigurno. Čak i tada, povremeno ručno čišćenje može produžiti životni vijek nape i osigurati maksimalnu učinkovitost.
- Redovno održavanje kuhinjske nape donosi niz prednosti. Osim što čuva snagu usisa i smanjuje potrošnju energije, ono doprinosi tome da vaša kuhinja ostane sigurna i svježa, bez upornih mirisa i tragova masnoće. Samo nekoliko minuta mjesečno dovoljan je trud za uređaj koji će vam zahvaliti tihim i pouzdanim radom.
Čist filter znači više od higijene – on znači sigurnost, svježinu i mir u domu. Uložite malo vremena i truda i vaša napa će vas nagraditi dugotrajnim, besprijekornim radom.